a

Navigace proti stresu

Využívání navigace za volantem přináší pozitivnější vnímání jízdy řidičem, odstraňuje stres a snižuje ujeté kilometry. I v případě, že jedete po známé trase, vidíte předpokládaný čas dojezdu a můžete lépe plánovat další činnost. Další efekt se ale projeví při jízdě na místo, kdy jedete např. za novým zákazníkem, nebo kde jste již dlouho nebyli. Průměrně se ročně mění až 15% silniční sítě.

Nizozemský výzkumný institut TNO provedl výzkum vlivu použití navigace na řízení vozidla v neznámém terénu. Testu se zúčastnili řidiči pod dohledem kontrolora, který zaznamenával průběh jízdy. Každý z řidičů projížděl trasy ve třech rozdílných podmínkách:
a) s použitím navigace (TomTom)
b) s přípravou trasy dle mapy před jízdou
c) bez přípravy a mapy.
Navíc bylo testováno periferní vidění, kdy se řidiči rozsvítilo v zorném poli červené světlo a on měl na ně zareagovat stisknutím tlačítka. Výsledky ukázaly, že při jízdně s navigací řidič:

  • měl o 25% méně zastávek a strávil na nich o 35% méně času
  • ujel méně kilometrů v rychlejším celkovém čase
  • reakce periferního vidění byla o 14% rychlejší než při jízdě bez mapy a o 22% rychlejší než při jízdě s mapou

Řidič tedy mnohem lépe vnímal situaci na silnici a věnoval se řízení. Použití navigace je jednou z možností, jak bojovat proti stresu za volantem a u profesních řidičů navíc omezit stres v práci.

GPS navigace a bepečnost

 

Podívejte se také na možné úspory, pokud prostoje a zbytečné kilometry vyjádříte finančně.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info